Office of Faculty Affairs

Faculty Handbook

Distinguished University Professors

Ritu Agarwal (2017) Robert H. Smith School of Business
Millard Alexander (1999) Department of Chemistry & Biochemistry /
Institute for Physical Science & Technology
Mikhail Anisimov (2016) Department of Chemical and Biomolecular Engineering
Institute for Physical Science & Technology
Thomas M. Antonsen (2017) Department of Electrical and Computer Engineering
Department of Physics
Institute for Research in Electronics and Applied Physics
Avram Bar-Cohen (2005) Department of Mechanical Engineering
John Baras (2018) Department of Electrical & Computer Engineering
Institute for Systems Research
William E. Bentley (2016) Fischell Department of Bioengineering
Institute for Bioscience and Biotechnology Research
Jeffrey Bub (2007) Department of Philosophy / Institute for Physical Science & Technology
Catherine Carr (2015) Department of Biology
Peter Carruthers (2018) Department of Philosophy
Ramalingam Chellappa (2016) Department of Electrical and Computer Engineering
Institute for Advanced Computer Studies
Inderjit Chopra (2014) Department of Aerospace Engineering
Patricia Hill Collins (2006) Department of Sociology
Maureen Cropper (2011) Department of Economics
Sankar Das Sarma (1995) Department of Physics
Larry Davis (2016) Department of Computer Science
Institute for Advanced Computer Science
James Drake (2014) Department of Physics / Institute for Physical Science & Technology
Arthur M. Eckstein (2016) Department of History
Anthony Ephremides (2012) Department of Electrical & Computer Engineering /
Institute for Systems Research
Catherine Fenselau (2017) Department of Chemistry and Biochemistry
Nathan Fox (2008) Department of Human Development and Quantitative Methodology
Mark I. Freidlin (2000) Department of Mathematics
Sylvester James Gates (2014) Department of Physics
Chris Gekker (2018) School of Music
Michele Gelfand (2017) Department of Psychology
Jordan Goodman (2015) Department of Physics
Ashwani Gupta (2008) Department of Mechanical Engineering
John C. Haltiwanger (2010) Department of Economics
Jeffrey C. Herf (2014) Department of History
Theodore Jacobson (2018) Department of Physics
Christopher Jarzynski (2014) Department of Chemistry & Biochemistry
Institute for Physical Science & Technology
Abolhassan (Hassan) Jawahery (2012) Department of Physics
Xiangdong Ji (2016) Department of Physics
Richard E. Just (1995) Department of Agricultural & Resource Economics
Eugenia E. Kalnay (2001) Department of Meteorology /
Institute for Physical Science & Technology
Arie W. Kruglanski (2003) Department of Psychology
Howard B. Lasnik (2003) Department of Linguistics
John Laub (2008) Department of Criminology & Criminal Justice
Robert S. Levine (2013) Department of English
Jerrold Levinson (2004) Department of Philosophy
George H. Lorimer (2000) Department of Chemistry & Biochemistry /
Institute for Physical Science & Technology
Steven Mansbach (2016) Department of Art History and Archaeology
Isaak Mayergoyz (2018) Department of Electrical & Computer Engineering
Rabindra Mohapatra (2016) Department of Physics
Christopher Monroe (2015) Department of Physics
Marc L. Nerlove (2011) Department of Agriculural & Resource Economics
Sergei P. Novikov (1997) Department of Mathematics /
Institute for Physical Science & Technology
Edward Ott (1995) Department of Electrical & Computer Engineering /
Department of Physics
Margaret Palmer (2015) Department of Entomology
William D. Phillips (2001) Department of Physics /
Institute for Physical Science & Technology
Stanley Plumly (1998) Department of English
Stanley Presser (2012) Department of Sociology / Joint Program in Survey Methodology
Ingmar Prucha (2014) Department of Economics
George Ritzer (2001) Department of Sociology
Gary Rubloff (2016) Department of Materials Science and Engineering
Institute for Systems Research
Roland Rust (2008) Robert H. Smith School of Business
Hanan Samet (2013) Department of Computer Science
Allen Schick (2001) School of Public Affairs
Lawrence Sherman (1998) Department of Criminology & Criminal Justice
Ben Shneiderman (2013) Department of Computer Science
Katepalli R. Sreenivasan (2001) Institute for Physical Science & Technology /
Department of Physics / Department of Mechanical Engineering
Ray St. Leger (2013) Department of Entomology
Raman Sundrum (2011) Department of Physics
Eitan Tadmor (2005) Department of Mathematics / Inst. for Physical Science & Technology /
Center for Scientific Computation & Mathematical Modeling
Devarajan Thirumalai (2010) Department of Chemistry & Biochemistry / Institute for Physical Science & Technology / Center for Scientific Computation & Mathematical Modeling
Terence P. Thornberry (2011) Department of Criminology & Criminal Justice
Mary Helen Washington (2016) Department of English
Michel Wedel (2015) Robert H. Smith School of Business
John D. Weeks (1995) Department of Chemistry & Biochemistry / Institute for Physical Science & Technology / Department of Physics
Ellen Williams (2000) Department of Physics /
Institute for Physical Science & Technology

Retired

Michael F. A'Hearn (2000) Department of Astronomy
Stuart S. Antman (2001) Department of Mathematics /
Institute for Physical Science & Technology
Ivo Babuska (1995) Department of Mathematics /
Institute for Physical Science & Technology
Benjamin R. Barber (2001) Department of Government & Politics / School of Public Affairs
Stephen Brush (1995) Department of History / Institute for Physical Science & Technology
Rita Colwell (2004) Institute for Computer Studies (UMIACS)
Theodor Diener (1999) Department of Cell Biology & Molecular Genetics
David C. Driskell (1995) Department of Art
Richard A. Etlin (2001) School of Architecture, Planning and Preservation
Michael Fisher (1988) Institute for Physical Science & Technology / Department of Physics
Elisabeth Gantt (1997) Department of Cell Biology & Molecular Genetics
James Gilbert (2010) Department of History
George Gloeckler (1998) Department of Physics / Institute for Physical Science & Technology
William Hodos (2004) Department of Psychology
Roald Z. Sagdeev (1990) Department of Physics / Institute for Physical Science & Technology
Jan V. Sengers (1999) Institute for Physical Science & Technology /
Department of Chemical Engineering
Dianne P. O’Leary (2014) Department of Computer Science
G.W. "Pete" Stewart (2006) Department of Computer Science
James A. Yorke (1995) Department of Mathematics / Institute for Physical Science & Technology / Department of Physics

Deceased Faculty

Bruce L. Gardner (1995) Department of Agriculture & Resource Economics
Ted Robert Gurr (1995) Department of Government & Politics
Louis Harlan (1984) Department of History
Wallace Oates (2008) Department of Economics
Mancur Olson (1980) Department of Economics
José Emilio Pachéco (1995) School of Languages, Literatures, and Cultures
Harriet B. Presser (1998) Department of Sociology
Azriel Rosenfeld (1995) Center for Automation Research
Samuel Schoenbaum (1980) Department of English
Richard Webb (1997) Department of Physics
Robert W. Zwanzig (1980) Institute for Physical Science & Technology
Ira Berlin (1998) Department of History
Thomas Schelling (1990) School of Public Affairs / Department of Economics

No Longer at the University

C. Sue Carter (1997) Department of Biology
Guillermo Calvo (1995) Department of Economics
Ruth DeFries (2008) Department of Geography
Ramamoorthy Ramesh (2003) Department of Materials Science & Engineering /
Department of Physics
Roberta L. Rudnick (2010) Department of Geology
Mark Turner (2001) Department of English
Top